Czy ekologia idzie w parze z gazetkami promocyjnymi?

kwi 10, 2022 | 0 komentarzy

Polacy kochają gazetki promocyjne. Sympatia do nich jest coraz większa, szczególnie teraz, gdy w Polsce stopa inflacji osiągnęła poziom 10%. Ceny żywności, produktów pierwszej potrzeby rosną w zawrotnym tempie. Próbując kontrolować swój domowy budżet, zaglądamy do gazetek promocyjnych w celu namierzenia, jak największej ilości promocji swoich ulubionych produktów w wybranych punktach. Gazetka promocyjna to bardzo chodliwy towar na naszym rynku wydawniczym. Co roku, drukowanych jest średnio aż 6 miliardów gazetek promocyjnych. Z polskiej produkcji gazetek można by było obdarować jednym wydaniem niemalże każdego mieszkańca ziemi.

Gazetka promocyjna, a wycinka drzew

Mogłoby się wydawać, że gazetka reklamowa sieci handlowych to małe zło w porównaniu do innej działalności firm produkcyjnych. Przecież papier rozkłada się znacznie krócej niż inne opakowania, nie pisząc już o samym plastiku. Zatem, gdzie jest haczyk? Do produkcji gazet papierowych potrzebne jest wycięte drzewo. Obserwując zatrważające tempo opustoszania obszarów leśnych, niestety drukowanie ofert handlowych sklepów nie wpływa pozytywnie na środowisko.

Każdego roku wycinane jest około 15 milionów hektarów lasów. Przeliczając szybko, co minutę do wycinki trafiają drzewa leśne o powierzchni 36 boisk piłkarskich (dla lepszego zobrazowania skali). Utrzymując tak dynamiczne tempo, zaledwie w rok można by było zlikwidować całą powierzchnię obszarów leśnych w Polsce, tj. ponad 9 mln ha. Rośnie świadomość ekologiczna sieci handlowych. Ich zarządy dostrzegają negatywny wpływ produkcji gazetek papierowych na naszą planetę. 

Coraz więcej sklepów decyduje się na zredukowanie liczby wydrukowanych egzemplarzy lub na całkowitą rezygnację z produkcji gazetek reklamowych. Taką drogę wybrała francuska sieć sklepów Carrefour, która definitywnie zrezygnowała z regularnego wydawania ulotek papierowych. Gruntowną zmianę w podejściu do promowania swojej oferty zapowiada również sklep Lidl. Gigant zakupów detalicznych zaczął mocniej promować wydawane przez siebie gazetki, ale te w wersji elektronicznej, tym samym zmniejszając produkcję katalogów papierowych. 

Poznaj najnowsze gazetki promocyjne na Zaoszczedzgrosza.pl

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź inne wpisy

Bestseller wydawniczy w Polsce – Gazetka Promocyjna

W Polsce poziom czytelnictwa nie jest na imponującym poziomie. Większość z nas niechętnie sięga po książkę. Wolny czas, raczej wolimy spędzić w towarzystwie swojego smartfona, zapoznając się z najnowszymi informacjami, powiadomieniami z portali społecznościowych, czy...

Nowy serwis gazetkowy – Zaoszczedzgrosza.pl. Zaczynamy!

Zastanawiacie się po co kolejne miejsce w Internecie, gdzie można przejrzeć gazetkę Biedronki, Lidla, Castoramy lub Rossmana?  Obserwujemy od kilku lat kategorię witryn z gazetkami sklepów. Przyznajemy jest dynamiczna. Są stali i rozpoznawalni gracze, ale są i...